30/03/2019

The Professor and the Madman / Deli ve Dahi


Binlerce kelimelik bir sözlük ilk nasıl hazırlandı, hiç düşündünüz mü?

Sene 1857, Oxford.
Dünya tarihinde ilk defa İngilizce kelimeleri bir araya getirip sözlük oluşturmaya çalışan James Murray (Mel Gibson) hayatını bu zor göreve adamıştır.
Bu sorumluluğun yükünü tek başına taşımaya çalışan Murray, bir gün hiç beklemediği bir mektup alır.

Mektubu yazan Dr. Minor (Sean Penn) sözlüğe tam 10 bin kelime hazırlamıştır.
Ancak Dr. Minor mektubu, tehlikeli hastaların yattığı meşhur bir akıl hastanesinden yollamıştır.

Bu iki adamın yollarının kesişmesiyle günümüze Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yanı sıra dönemin en sıra dışı başarı hikayelerinden biri de geliyor.

The Professor and the Madman / Deli ve Dahi


Sinemanın efsanevi isimlerinden Mel Gibson ve Sean Penn, ilk defa aynı filmde!
Braveheart / Cesur Yürek ile Oscar kazanan Mel Gibson, 20 yıldır üzerinde çalıştığı tutku projesi Deli ve Dahi için Mystic River / Gizemli Nehir ve Milk filmleriyle Oscar ödüllü Sean Penn ile bir araya geldi.

İki yetenekli oyuncunun hayat verdiği bu gerçek hikayede, deha ve deliliğin sınırlarında gezen iki adamın tarihe nasıl yön verdiğine tanık oluyoruz.

The Professor and the Madman / Deli ve Dahi, 29 Mart'ta sinemalarda!

Filmin mmknmrtb notu ::

'Üniversite - tımarhane' ekseninde gidip gelen, 'alaylı' filolog ile 'şizofren' doktor ve de 'mağdur' bir dul kadın arasında gelişen biyografik bir drama..

Türünün standartlarını pek zorlamayan, 'garantili' bir biçeme sahip; bilim - lisan - edebiyat - kitap ve kelime sevgisi, dahilik, delilik, fedakârlık, dostluk, vicdan azabı ve -en doğalından- aşk üzerine söyleyecek çok ve de değerli sözleri olan The Professor and the Madman'in, toplam değerini asıl yükselten unsurun, başrol oyuncularının -özellikle de Sean Penn'in- performansları olduğunu belirtmeliyim..

Mel Gibson'ı -tip açısından- Karl Marx'a benzetmem de bu filmden bana kalan hoş bir ayrıntı oldu der; sandıklarda görev almanızı özellikle rica ederken, sevgi ve saygıyla huzurlarınızdan ayrılırım.. Ey benim mümkünmertebeli yurttaşlarım!.

7   /10Yorum Gönder