26.02.2017

İşte '!f İstanbul’un kazananları!.


16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kazananları belli oldu!
Bu yıl 10. kez düzenlenen Keş!f Uluslararası Yarışma’nın jürisi, ödülü İranlı yönetmen Reza Dormishian’ı “yılın keşfi” seçti.
“In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde” filmiyle Mısırlı yönetmen Tamer El Said, Jüri Özel Ödülü ve SİYAD Ödülü olmak üzere geceden iki ödülle birden ayrıldı.
Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın birincisi, Arap Baharı’nı konu alan “The War Show/Savaş Şovu” seçilirken, Türkiye’den Kısalar İzleyici Ödülü ise Pınar Yorgancıoğlu’nun “Nebile Hanım’ın Solucandeliği”ne gitti.

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, dün gece Soho House İstanbul’da yapılan ödül töreniyle sona erdi.
Cemre Ebüzziya’nın sunuculuğunu yaptığı gecede Keş!f Yarışması Ödülleri, Aşk & Başka Bi’ Dünya ve Türkiye’den Kısalar İzleyici Ödülleri sahiplerini buldu.

Keş!f Ödülü İranlı yönetmenin


Sinema dünyasından usta isimlerin “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış" kriterlerini gözeterek, “en ilham veren yönetmen”i seçtikleri Keş!f Uluslararası Yarışma’da bu yıl, ABD, Almanya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İran, İsrail, Kanada, Katar, Mısır, Peru, Polonya, Tayland’dan toplam 9 film, 10.000 dolar para ödüllü Keş!f Ödülü için jüri karşısındaydı.


Lantouri


Yönetmen Richie Mehta, görüntü yönetmeni Florent Herry ve oyuncu Nesrin Cavadzade’den kurulu Keş!f Jürisi, “Davranışta ve inançta, insanlığın en iyisi ve kötüsünü göstermeyi başarması” nedeniyle “Lantouri”nin İranlı yönetmeni Reza Dormishian’ı “yılın keşif yönetmeni” seçti.

Jüri ayrıca; “Çirkinlik ve kayıptan yola çıkarak, şiirsel ve güzel bir hikâye anlatmayı başarması” nedeniyle, “In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde” filminin yönetmeni Tamer El Said'e Jüri Özel Ödülü’nü verdi.


Tamer El Said


SİYAD’ın seçimi de Tamer El Said’den yana oldu


Barış Saydam, Janet Barış ve Murat Tırpan’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin seçimi de Tamer El Said’den yana oldu ve jüri gerekçesinde “Kişisel hafızadan yola çıkarak bir kentin, bir ülkenin, bir coğrafyanın hikâyesini anlatması ve bunu yaparken de katı bir gerçekliğin içerisinde şiirsel imgeler yakalamayı başarıyor” denildi.


The War Show


Yılın en yaratıcı müdahalesi “Savaş Şovu”


!f İstanbul’un üç yıl önce başlattığı ve aktivist filmlerin yarıştığı 10 bin dolar değerindeki Aşk & Başka Bi’ Dünya Ödülü için ise ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsrail, Mısır, Polonya, Suriye ve Türkiye’den toplam 7 film yarıştı.
Çağdaş sanatçı ve insan hakları savunucusu Ai Weiwei, yazar ve gazeteci Ece Temelkuran ve oyuncu, yönetmen ve yapımcı Khalid Abdalla’dan oluşan jüri, törene katılamadı ama gönderdikleri bir videoda şunları söylediler: “Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın tüm filmleri olağanüstü güçlüydü. Festivale aşk ve değişim teması etrafında programladıkları filmleri seçerken gösterdikleri özen için teşekkür ederiz. Birlikte değerlendirildiklerinde bu 7 film, dünyanın bugününü bizlere cesurca ve çarpıcı bir şekilde anlatabildiler ve karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışırken dünyayı değiştirebilmek için gereken anlayışı yansıtabildiler.  Bu filmleri, sevgiyi kendimize kriter ve rehber alarak izlemek, hem kışkırtıcı, hem de sevgiyle yapılan en küçük dokunuşların olağanüstü olumlu etkilerinin olabileceğini hatırlatan bir eylemdi.”
Ve jüri; Danimarkalı Andreas Dalsgaard ile Suriyeli Obaidah Zytoon’ın birlikte yönettiği, Arap Baharı’ndan günümüz Suriyesine uzanan hikâyeyi birinci elden tanıklarıyla anlatan “The War Show/Savaş Şovu” adlı belgeseli “yılın en yaratıcı müdahalesi” seçti.
Jüri sonucunu açıklayan Temelkuran ve Abdalla, ödül gerekçesi için şunları söyledi: “Film, dostlara, vatanlara ve parçalanmışlığını halen yaşadığımız bir zamana adanmış bir aşk mektubu. ‘Savaş Şovu’, alaycılığa, yılgınlığa ve şüphelere direnerek; kolay cevapları olmayan soruları sorarken en derin yaralarını açık etmekten çekinmiyor. Film, dengelenmesi gereken bir çok şeyi bir araya getiriyor; ancak bu zorlu çaba filmin gücünün bir parçasına dönüşüyor. Hem duygusal hem de politik olarak en karmaşık coğrafyalarda gezinirken, masumiyeti, belirsizlikleri ve yenilgileri açıkça gözler önüne seriyor. Adeta diyor ki: Yeni bir gelecek istiyorsak, ekmek için en hassas tohumları aramalıyız.”


Theo Anthony


Jüri Özel Ödülü “Fare Filmi”ne!


Gecede ayrıca, yarışmaya ABD’den katılan “Rat Film/Fare Filmi”ne Jüri Özel Ödülü verildi.
Theo Anthony’nin yönettiği film için de jürinin açıklaması şöyle oldu: “Yapısal şiddetin gerçek farelerin kokularının izini sürerken zarafeti örnek alınacak nitelikte. Eğlendirici, sürprizlerle dolu ve ustaca yapılmış bir film bu. Değiştirmek istediğimiz dünyanın derinlerini kazıyor; kendimize kurduğumuz kapanları sorgulatırken, bu kapanları yok etmek için ne kadar incelikle ve hassasiyetle davranmamız gerektiğini hatırlatıyor.”

Kısa izleyicisi Nebile Hanım’ı seçti


Gecede ayrıca, Türkiye’den Kısalar bölümü kapsamında verilen İzleyici Ödülleri’nin sahipleri de belli oldu.
27 kısanın gösterildiği bölümde, Pınar Yorgancıoğlu’nun yönettiği “Nebile Hanım’ın Solucandeliği” En İyi Kısa seçilirken, Rûken Tekeş’in kısası “Heverk (Çember)” ikinciliği, Pınar Öğünç’ün “Evbark”ı da üçüncülüğü aldı.
Tekintangaç, !f İstanbul’un konuğu olarak yurt dışındaki bir festivale konuk olma hakkı kazandı.

Şimdi sıra Ankara ve İzmir’de!

İstanbul ayağı bugün sona erecek olan !f İstanbul, bu yıl da dünyanın dört bir yanından ödüllü bağımsızları ve usta yönetmenlerin son filmlerini Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturdu.
Bu yıl 34 ülkeden 146 yönetmenin toplam 126 filminin gösterildiği festivali 80 bin kişi izledi.
Festival, 2 Mart’ta Ankara ve İzmir’e doğru yola çıkacak ve 5 Mart’ta sona erecek.


Nesrin Cavadzade


16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Ödülleri


Keş!f Uluslararası Yarışması

Birincilik: Reza Dormishian Lantouri / İran
Jüri Özel Ödülü: Tamer El Said In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde / Mısır, Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri

SİYAD Ödülü: Tamer El Said In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde / Mısır, Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri

Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması

Birincilik: The War Show/Savaş Şovu Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon / Danimarka, Finlandiya, Suriye
Jüri Özel Ödülü: Rat Film/Fare Filmi Theo Anthony, ABD

“Türkiye’den Kısalar” İzleyici Ödülü

Birinci Kısa: Nebile Hanım’ın Solucandeliği Pınar Yorgancıoğlu
İkinci Kısa: Heverk (Çember) Rûken Tekeş
Üçüncü Kısa: Evbark Pınar Öğünç