23.11.2016

Bacalaureat / Mezuniyet / GraduationAltın Palmiye’li 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün filmi yönetmeni Christian Mungiu’dan gerçeğin göreliği, fedakarlığın muğlaklığını bir baba-kız ilişkisi üzerinden verirken seyirciye “doğru nedir?” sorusunu sorduran yepyeni bir film.

Romeo Aldea, Romanya’da ufak bir dağ kasabasında yaşayan doktor bir babadır ve kızı Eliza 18 yaşına geldiğinde, onu yurt dışında okutma idealiyle büyütür. 

Planları gerçekleşmek üzeredir; Eliza İngiltere’de psikoloji okumak için burs kazanır. 
Tek yapması gereken lise bitirme sınavlarını geçmektir, ki aslında başarılı öğrenci Eliza için bu sınavlar yalnızca bir formaliteden ibarettir. 

İlk yazılı sınavından bir önceki gün, Eliza tüm geleceğini riske atan bir saldırıya uğrar. Şimdi Romeo, bir karar vermek zorundadır. 
Durumu çözmek için birkaç yol vardır, ancak hiçbiri kızına öğrettiği prensiplerle uyuşmamaktadır.
2016 Cannes Film Festivali’nde yönetmeni Christian Mungiu’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran yapım, ülkemizde Filmekimi ve Antalya Film Festivalleri’ndeki gösterimlerinden sonra vizyonda izleyici ile buluşuyor.


Filmin mmknmrtb notu ::

Karısıyla ilişkisini ve ilgisini sadece 'resmi' kısmıyla sürdürmekte olan; çocuklu sevgilisiyle bu durumun 'duygusal' açığını kapatmaya çalışan; bir yandan lise bitirme sınavlarına hazırlanıp, öte yandan genç kızlığa girişin 'yaşamsal' imtihanlarında bağımsızlık savaşı veren biricik kızını, çoktan umudunu kestiği, hâli 'berbat' ülkesinden İngilterelere yollamak için çabalayan, bu uğurda kendi ilkelerinden, kişiliğinden ödünler vermek zorunda kalan doktor bir baba ve onu asla rahat ettirmemeye kararlı, istediklerine ulaştırmamaya ezelden yeminli bir hayat!.
Ve bu ezeli ve de ebedi karşılaşmayı, bildiğimiz 'sıradan' hayatın zerre dışına taşmadan, yaldızları kazınıp tüm doğallığıyla ortaya konmuş bir hâlde irdeleyerek mükemmelen resmeden, usta işi bir drama..

8 / 10