25.06.2016

Ve Panayır Köyden GiderYaşam İle Ölüm Arasındaki Bir Köyün Hikayesi


Yönetmen Mete Sözer’in ilk uzun metrajlı filmi Ve Panayır Köyden Gider, yılın en ‘gizemli hikayesi’ni beyaz perdeye taşıyor.
Yaşam ve ölüm arasında, Anadolu’daki bir köyde başlayan hikaye, yönetmenin metaforik anlatım tarzıyla buluşuyor.

Engin Altan Düzyatan, Cem Davran, Açelya Devrim Yılhan, İlyas Salman ve Meral Çetinkaya’nın başrolde oynadığı film, karanlık geçmişe sahip bir köye, geçmişini sorgulayan bir yabancının gelmesiyle başlayan olaylar zincirini konu ediniyor.

Geçmişini unutmak isteyen bir köy ve geçmişini yakalamak isteyen bir ‘yabancı’nın yolları ‘Ve Panayır Köyden Gider’de kesişiyor.

Cem Davran’ın canlandırdığı ‘yabancı’nın köye gelişi önce merak, sonra şüphe uyandırıyor.

Yıllar önce bir düğünde yaşanan kanlı bir gecenin üstü örtülmüş karanlık anıları tekrar canlanıyor.
‘Yabancı’ geçmişten gelen biri mi, yoksa gençlerin çoktan terk ettiği, bebeklerin doğmadığı, her günün, her anın bir öncekinin tekrarı olan bu köye umut mu getiriyor.
Bu soru filmle birlikte yanıtını buluyor.ALİ İÇİN ÖZEL OLARAK ÇALIŞTI

Filmin başrol oyuncularından Engin Altan Düzyatan bugüne kadar rol aldığı dizi ve film projelerinin aksine; yüzünün bir tarafı yanık, kendine güvensiz ve köydeki hayatına mahkum bir genci canlandırıyor.
Ali karakterine hayat veren Düzyatan, bu karakteri için farklı bir vücut formu ve lehçe üzerinde uzun süren bir çalışma yaptığını söylüyor.“YABANCI KARAKTERİ ASLINDA SEYİRCİNİN TA KENDİSİ”

Başrolde oynadığı filmin senaryosu hakkında ‘klasik bir roman’ benzetmesi yapan Cem Davran’a göre canlandırdığı ve filmin kilit karakterlerinden biri olan ‘yabancı’ aslında seyircinin kendisi.
Davran karakterini özetlerken; "Yabancı, kendi kehanetini gerçekleştiren, vicdan kokusu burnunda tüten ama korkak genlerine yenik düşen bir kahraman" tanımını kullanıyor.
Davran rolüne hazırlanırken yönetmen Mete Sözer’le sürekli iletişim halinde olduğunu söylüyor.

‘Ve Panayır Köyden Gider’ ile ikinci sinema filmi deneyimini yaşayan Açelya Devrim Yılhan, filmde köydeki tek genç kadın karakterini canlandırıyor.
İlyas Salman ve Meral Çetinkaya gibi Türk Sineması’nın usta isimleri de filmde rol alıyor.ANDY SUMMERS BAĞLAMASI İLE FİLMDE

Mimarlıktan sinemaya geçiş yapan Mete Sözer’in ilk uzun metrajlı filmi özelliği taşıyan ‘Ve Panayır Köyden Gider’, bundan 2 yıl önce çekildi.
Uluslararası pek çok festivalde yarışan film, İstanbul Film Festivali’nde de gösterildi.

Filmin çekimleri, yönetmen Mete Sözer’in 2 ay süren mekan arayışı sonunda Konya’nın Gökbudak Köyü’nde gerçekleştirildi.
Filmin, montaj ve yapım aşaması ise Los Angeles’ta tamamlandı.

Filmin müzikleri ise 1970 ve 1980’li yılların kült rock grubu The Police’in gitaristi Andy Summers tarafından yapıldı.
Andy Summers, Ve Panayır Köyden Gider için ‘bağlama’ çaldı.


Filmin mmknmrtb notu: 3 / 5