1.9.15

Visions / Geçmişin LanetiGeçirdikleri trafik kazası sonucunda küçük bir çocuğun ölümüne sebep olan Eveleigh ve David çifti, yaşadıkları travmanın etkilerini üzerinden atmak için küçük bir kasabaya yerleşir. 

Eveleigh, bir süre sonra evin etrafında korkutucu sesler duymaya ve kimseye kanıtlayamadığı görüntüler görmeye başlar.  

Kasabada yaşayanların anlattıkları ile onu dehşete sürükleyen ipuçlarını birleştirerek bir cevap bulmaya çalışan Eveleigh, hem onun hem de doğmak üzere olan bebeğinin hayatını riske atan ölümcül bir labirente sürüklendiğinin farkında değildir.

Ülkemizde büyük bir hayran kitlesi olan Testere serilerinin yönetmenlerinden Kevin Greutert imzası taşıyan filmin başrollerinde alkışı hak eden bir performansa imza atan Isla Fisher (Sihirbazlar Çetesi) ve Anson Mount’a (Non-Stop) Big Bang Theory’den tanıdığımız Jim Parsons kendisini görmeye alışık olmadığımız bir rol ile eşlik ediyor.

Filmin mmknmrtb notu ::

Klasik korku sinemasının 'perili / kötü ruhlu ev' alt türüne ('kadın etkilenir, erkek pek umursamaz' gibisinden dört dörtlük korku klişelerini de ihmal etmeden) tamamen uygun bir biçimde gelişip ilerleyen film, finale doğru tüm bu hadiselerin göründüğü ya da bize gösterildiği gibi olmadığı açıklamasını yaparak, hep karşılaştığımız o malum sürüden kendisini ayırıyor ve farkını ortaya koyuyor..


Seyirciyi şaşırtmaya çalışan, ters köşe yapmak için çırpınan ve bunu, varlığının tek sebebi haline getiren yapımlardan hiç hoşlanmam aslında; ki bu durum ayrıca beni -bilmiyorum neden- ziyadesiyle üzer..
Lâkin Visions, oldukça özgün denebilecek fikrini ortaya koyarken, mevcut gelişmeleri doğal akışından saptırmadan ve pek yaratıcı bir biçimde oluşturmayı başararak, beni hiç üzmedi diyebilirim.. sağolsun..


O değil de, film tam anlamıyla bir 'casting' hatası..
TBBT'nin Sheldon Cooper'ı olan ve burada ciddi ciddi doktorluk yapan Jim Parsons'ın -pardon ama- o biraz salağımsı suratını her gördüğümde bırakın ciddiye almayı, gülmemek için kendimi zor tuttum yahu..


Ayrıca, 'Esas kız' Eveleigh'i, rolüne hiç uyum sağlayamayan Isla Fisher değil de, arkadaşı rolündeki Gillian Jacobs canlandırsaymış eğer, film sırf bu tercihiyle bile fazladan bir ivme kazanabilirmiş..

Bu kızları diyorum, rollerini değiştirsek diyorum..


Yönetmen: Kevin Greutert
Senaryo:  L.D. Goffigan, Lucas Sussman
Oyuncular: Isla Fisher, Anson Mount, Gillian Jacobs, Jim Parsons, Eva Longoria
Yapım: 2015, ABD

  3 / 5