13.9.15

Venedik'ten 'Abluka'ya Jüri Özel ÖdülüEmin Alper'in yeni filmi Abluka, dünya galasını yaptığı 72. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un başkanlığındaki jüride Nuri Bilge Ceylan, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz yönetmen Lynne Ramsay gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyordu.

Alper ödülünü jüride yer alan Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien’in elinden aldı.

Abluka ayrıca, kapanış töreninden bir gün önce, Venedik Film Festivali’nin yan bölümlerinde yer alan 18-26 yaş arası farklı ülkelerden gençlerin oluşturduğu jüri tarafından verilen Arca CinemaGiovani ve bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından verilen Premio Bisato D’oro ödüllerini de  kazanmıştı.

Abluka, Venedik’ten hemen sonra Kuzey Amerika’nın en önemli festivali olarak kabul edilen 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek.


10 Eylül’de başlayan ve 20 Eylül’e kadar devam edecek olan festivalde, dünyanın dört bir yanından yılın öne çıkan filmlerine yer verilen “Contemporary World Cinema” (Çağdaş Dünya Sineması) bölümünde yer alan film, ayrıca festivalin Contemporary World Speakers programına da davet edildi.


Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor.
Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film'in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia'nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen Abluka'nın Türkiye'de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.