6.8.15

Walt Disney’in büyülü sesi Aliye Mutlu’dan yeni bir single!.Walt Disney’in Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Tinker Bell ve Kayıp Hazine, Tamirci Manny, Tavşan Kasabası, Mucit Kardeşler, Melody Time gibi filmlerinin şarkılarındaki büyülü sesin sahibi Aliye Mutlu’nun yeni single çalışması “Emrivaki” dijital platformlardaki yerini aldı!

Sıra dışı sesinin yanı sıra, oyunculuğuyla da adından söz ettiren Aliye Mutlu, “Serçe Sarayı” dizisindeki Zerrin karakterine hayat verdi.

“Kabadayı”, “Aşk ve Ceza”, “Karadağlar”, “Çalıkuşu” gibi yapımlarda da hem oyunculuğu, hem de şarkıcılığıyla yer alan Mutlu’ya, Walt Disney ve Disney Channel Türkiye yapımlarında da rastlamak mümkün…

Aliye Mutlu, uzun bir aranın ardından “Emrivaki” adlı şarkısıyla dinleyiciyle buluşuyor!

Yaşanmış bir hikayeyi anlatan şarkının söz ve müziği Aysuda Ülkü Zeren’e, düzenlemesi “Kaybedenler Kulübü” film müzikleriyle tanıdığımız Erdem Tarabuş’a ait.


Akdeniz esintileri taşıyan şarkının klibi ise, Kemal Başbuğ yönetmenliğinde, Kilyos sahilinde çekildi.

Balkan türkülerinden, caza, opera eserlerinden, arabeskin en keskin ezgilerine uzanabilen özel ses Aliye Mutlu’nun yeni single’ı “Emrivaki” tüm dijital platformlardan indirilebilir ve dinlenebilir.
EMRİVAKİ

Biri geçti önümden
Yüzü hatırımda değil
Kokusundaydın ey aşk
Süzüldün geçmişimden

Bu nasıl bir emrivaki?
Bu nasıl bir kapı çalma?
Sen iyisi doldur be saki
Doldur da anlatayım

Çağırsam birer birer
Bütün üzüntülerimi hemen gelirler
Nazı yok, kaprisi yok
Kapımda bak sanki durur hazır asker
Anladım sadece saklanır
Bütün acılar ve kederler
Doldur be saki
Geceyi uzun edecek bu emrivaki

Rengarenkti içim oysa şimdi
Biraz gri biraz da haki
Gülüşüne öpüşüne ve de terk edişine
Götürdü beni bu emrivaki

Seni unuttum derken
Dedin dur daha değil.
Gözyaşımdaydın ey aşk
Süzüldün geçmişimden

Söz & Müzik: Aysuda Ülkü Zeren
Düzenleme: Erdem Tarabuş

ALİYE MUTLU BİYOGRAFİ

Aliye Mutlu, Bulgaristan'ın Varna şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 14 yaşında özel bir müzik ve dans kursunda jazz dans ve modern dans dersleri aldı. 16 yaşında lise eğitimine devam ederken, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın yarı zamanlı Türk Musikisi Nazariyatı Bölümü'ne girdi. Gördüğü 2 yıllık eğitimin ardından, liseden mezun olunca yine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü'nü kazandı. Burada aldığı eğitim sırasında, bir film şirketine tanıtım ve eğitim filmleri için 50'nin üzerinde müzik besteledi.


Opera-şan bölümünden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra İngiltere'ye gitti. Burada, pop müzik için vokal teknikleri, yorum ve repertuar üzerine çeşitli workshoplar yaptı. Türkiye'ye döndüğünde bir şiir albümünde 2 şarkı seslendirdi. "Ne De Olsa Çocuk" isimli uzun metrajlı sinema filminde oynadı ve aynı zamanda filmin müziklerini besteledi, şarkılarını seslendirdi.


Halıcı Midi Yarışması'nda seslendirdiği "Zümrüt" adlı beste ile ikinci oldu. Pop, rock gibi güncel müzik türlerinde şarkı söylemek isteyenler için, kendi geliştirdiği Popüler Vokal Teknikleri adlı ses eğitimi dersleri verdi, workshoplar hazırladı. Beş kadından oluşan "BandAliye" isimli grubu kurdu ve özel davetlerde solist olarak sahneye çıktı. Bir süreliğine Almanya'ya gitti ve hip-pop dans çalışmalarında bulundu. “Hayatım Sana Feda”, “Zeliha'nın Gözleri”, “Türk Malı” dizilerinde ve Garanti Bankası, Worldcard Nokia, Carte d’Or gibi birçok reklam filminde oynadı.


Aliye Mutlu, İmaj Stüdyoları’nda, DVD olarak yayınlanan ve Disney Channel, Disney XD kanallarında film, dizi olarak yayınlanan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Tinker Bell ve Kayıp Hazine, Tamirci Manny, Tavşan Kasabası, Mucit Kardeşler, Melody Time, Make Mine Music gibi birçok Walt Disney filminin şarkılarını seslendirdi, bazılarında dublaj yaptı.

Sıradışı sesinin yanısıra, oyunculuğuyla da adından söz ettiren Aliye Mutlu; “Aşk ve Ceza”, “Karadağlar”, “Çalıkuşu”, “Serçe Sarayı” gibi yapımlarda da hem oyunculuğu ve hem şarkıcılığıyla yer aldı. 2007 yılında yönetmenliğini Ömer Vargı'nın yaptığı, başrollerinde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı “Kabadayı” filminin, Benjamin Walken Beladi tarafından bestelenen şarkılarını seslendirdi.


Dünya’nın her yerinden seçtiği çeşitli enstrüman ve insan sesleriyle, müzisyenlerin dijital ortamda ve müzikal çalışmalarında kullandıkları çeşitli ses kütüphaneleri hazırlayan, başta Hollywood filmlerine müzik yapan besteciler olmak üzere tüm dünyada geniş bir müşteri yelpazesine sahip, Hollandalı “Sonokinetic” şirketi, 2011 yılında “Aliye” adlı ses kütüphanesini yayınladı. Kendisiyle aynı adı taşıyan ses kütüphanesinin içeriğinde, tamamını Aliye Mutlu’nun seslendirdiği Balkan, Rumeli, Trakya yörelerine ait türküler, şiirler ve yöreye has tınılarla oluşturduğu doğaçlamalar yer almakta…

Aliye Mutlu, “Aşk Kokusu” adlı single’ını, 2011 yılında TMC etiketiyle dijital platformlarda piyasaya çıkardı. Sanatçının ilk solo albümü “Bir Düş Kurdum” ise, 2012 yılında, yine TMC etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Diskografi:
Aşk Kokusu (Single) (2011 – TMC)
Bir Düş Kurdum (2012 – TMC)
Emrivaki (Single) (2015 – TMC)