12.8.15

Victoria Miro ilk kez Türkiye’de!.Elmgreen & Dragset / He (Copper Green) 2013
Sadece İngiltere’nin değil dünyanın en önemli galerilerinden biri sayılan Victoria Miro, 4-6 Eylül tarihlerinde ARTINTERNATIONAL ile birlikte ilk kez Türkiye’ye geliyor.

Aralarında Dragset&Elmgreen, Isaac Julien, Grayson Perry’nin de bulunduğu pek çok ünlü isimle katılacak galerinin çok konuşulacak sanatçılarından biri de Yayoi Kusama olacak!

1985’te Londra’da açılan ve sadece İngiltere’nin değil, uluslararası çağdaş sanat dünyasının en önemli galerilerinden biri sayılan Victoria Miro, 4-6 Eylül tarihlerinde ARTINTERNATIONAL ile birlikte ilk kez Türkiye’ye geliyor.

Temsil ettiği sanatçılar arasında Turner ödüllü Chris Ofili’nin de bulunduğu galeri, dünyaca ünlü isimlerin işlerini İstanbullu sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Julien’den Perry’e

İlk filmi “Looking for Langston” (1989) ile Berlin’de Teddy Ödülü’nü alan, “The Long Road to Mazatlán” (1999) ve “Vagabondia” (2000) filmleriyle Turner Ödülü’nü kazanan, işleri Tate, MOMA, Centre Pompidou, Guggenheim, Hirshhorn ve Brandhorst gibi müzelerin koleksiyonlarında yer alan sinemacı ve güncel sanatçı Isaac Julien, müzik ve sanat tarihinden beslenen çizimleri ve yerleştirmeleriyle büyüleyen Idris Khan, büyük ölçekte kadın ve çocuk resimleriyle tanınan, Charles Wollaston ödüllü Chantal Joffe ve en son Pera Müzesi’ndeki sergisiyle de büyük ilgi gören, kadın alter-egosu “Claire” olarak da bilinen ve 2003 Turner Ödülü sahibi Grayson Perry bu isimlerden sadece bir kaçı.

                              Grayson Perry / In its Familiarity Golden, 2015 


‘Deniz Erkeği’ İstanbul’da!

Hipergerçekçi heykelleri ve mekanlara yaptıkları sürpriz yerleştirmeleriyle dikkat çeken, Berlin’de Nazi döneminde öldürülen eşcinsellerin anısına yaptıkları “Memorial to the Homosexuals” ve Teksas’ın göbeğine kurdukları “Prada Marfa” gibi kült işleriyle de tanınan İskandinav ikili Ingar Dragset ve Michael Elmgreen’in meşhur “Deniz Erkeği” (He - Copper Green, 2013) heykelinin de sergileneceği Victoria Miro standının en çok ilgi görecek isimlerinden biri de hiç kuşkusuz Yayoi Kusama olacak.

                             Yayoi Kusama / Image of First Love, 2013 


Kusama’nın ‘İlk Aşk’ı

Sadece ülkesi Japonya’nın değil, uluslararası sanat platformunun en sıra dışı sanatçılarından biri sayılan, 60 yılı aşkın sanat hayatı boyunca performanstan, enstalasyona, happening’den resme, hatta edebiyat ve sinemaya uzanan farklı disiplinler arasında gezinen, renkli-aynalı düzenlemeleri ve kendi yaptığı puantiyeli kıyafetleri ve kabak heykelleri, optik desenleri, siyah-kırmızı noktalarını yerleştirdiği işleriyle tanınan, sarsıcı hayat hikâyesiyle de çok konuşulan Yayoi Kusama’nın 2013 tarihli “Image of First Love” adlı heykeli de Victoria Miro standında görülebilecek.

Yılın merakla beklenen uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı ARTINTERNATIONAL, 4-6 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.
İspanya’dan Çin’e, İtalya’dan Bulgaristan’a, 27 ülkeden 88 galeri ve 400’den fazla sanatçının katılacağı fuar, bir kez daha sanat tutkunlarının odağı olacak.

Fuarla ilgili ayrıntılı bilgi için: www.artinternational-istanbul.com

ARTINTERNATIONAL

Tarih: 4-6 Eylül 2015
Yer: Haliç Kongre Merkezi - Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. Beyoğlu - İstanbul