6.8.15

Gelibolu Senfonisi'nin dünya prömiyeri Aya İrini’de gerçekleşti!.Gelibolu’da savaşmış olan her milletten birer bestecinin yazdığı 10 mini eserden oluşan “Gelibolu Senfonisi”nin dünya prömiyeri, 4 Ağustos 2015, Salı akşamı Aya İrini’de gerçekleşti.

Senfoninin, Demir Demirkan tarafından bestelenen “Barış Umudu” adlı ilk bölümünün de ilk kez seslendirildiği konserde; 60 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nden 40 kişilik bir koro “Gelibolu Senfonisi”ne hayat verdi.

Avustralya devletinin 2005 – 2015 yılları arasında her yıl, Gelibolu’da savaşmış olan her milletten bir besteciyle çalışarak oluşturduğu “Gelibolu Senfonisi” 10 mini eserden oluşuyor.

Senfoninin, 2005 yılında bestelenen “Barış Umudu” (Hope Of The Higher Heart) adlı ilk bölümü, başarılı müzisyen Demir Demirkan’ın imzasını taşıyor.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen konsere; Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan devlet yetkililerinin yanı sıra, Demir Demirkan ve diğer eserlerin bestecileri de katıldı.