18.8.15

Fazıl Say Ege Turnesi'ne devam ediyor!.Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, her sene olduğu gibi bu sene de dinleyicileriyle, farklı eserleri ve yaz konserleriyle buluşmaya hazırlanıyor.
Avrupa Turnesi’nin ardından Türkiye turnesine başlayacak olan Say, Ağustos içerisinde ve Eylül ayı başında toplamda 7 konser gerçekleştirecek.

“Sait Faik”, “Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk”, “Şarkılar” ve “Nazım Oratoryosu” eserlerini seslendireceği konserlerde Fazıl Say sahneyi, Selçuk Yöntem, Genco Erkal, Demet Evgar, Songül Öden, Esra Bezen Bilgin gibi Türkiye’nin önemli tiyatrocuları ve Serenad Bağcan, Zeynep Halvaşi, Güvenç Dağüstün, Arda Aktar, Olten Filarmoni Orkestrası ve Olten Quartet, Hakan Güngör, Derya Türkan, Aykut Köselerli, Bilkent Senfoni Orkestrası, Nâzım Hikmet Korosu, Naci Özgüç ve İbrahim Yazıcı gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ile paylaşacak.

Sene içerisinde farklı festival ve konserlerinin iptali nedeniyle eserlerinin dinleyicileri ile buluşması engellenen Say, bu yaz gerçekleşecek turnesinde “Sait Faik”, “Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk” ve “Nâzım Oratoryosu”na piyanosu ile hayat verecek.

Sanatçı yaz turnesi kapsamında ilk olarak 19 Ağustos’ta 11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde, geçtiğimiz yıl İKSV İstanbul Müzik Festivali’nin eser siparişi üzerine bestelediği “Sait Faik” eserini sahneleyecek.
Burgazada’da gerçekleşen dünya prömiyeriyle oldukça büyük ses getiren eserin metnini Sait Faik’in Stelyanos Hrisopulos hikayesinden Özen Yula uyarladı ve yönetti.
Eserde, Türkiye’nin en önemli tiyatrocuları Demet Evgar, Songül Öden, Esra Bezen Bilgin anlatıcılar rölünü üstlenirken, Zeynep Halvaşi ve Serenad Bağcan güçlü sesleriyle şarkılara hayat veriyor.
Fazıl Say’ın bir ilk olarak klasik müzik yaylı dörtlüsü ile Türk sazlarına beraber yer verdiği eserde, Türkiye’nin değerli müzisyenleri Hakan Güngör (kanun), Derya Türkan (kemençe), Aykut Köselerli (vurmasazlar) ve Olten Quartet kendisine eşlik edecek.


Say, 20 Ağustos’ta Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştireceği piyano resitalinde ise Say Plays Say albümünde yer alan eserlerini seslendirecek.

Fazıl Say, geçtiğimiz yıl 10. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali tarafından sipariş edilen ve dünya prömiyeri Bodrum’da gerçekleştirilen “Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk” eserini 25 Ağustos’da Çeşme ve 26 Ağustos’da Ayvalık’ta seslendirecek.
Bu konserlerde, Selçuk Yöntem, Serenad Bağcan, Deniz Dağdelen ve şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Olten Filarmoni Orkestrası ile sahnede efsane bir kadro bir araya gelecek.
Özen Yula tarafından kaleme alınan dostluğun efsanesi, Fazıl Say’ın eşsiz müziği ile dinleyicilerle buluşacak.

29 ve 30 Ağustos tarihlerinde ise Ankaralılar ile Bilkent Odeon sahnesinde buluşacak sanatçı, dev kadrosu ile heyecanla beklenen Nâzım Oratoryosu konserlerini gerçekleştirecek.
Fazıl Say sahneyi Genco Erkal, Serenad Bağcan, Güvenç Dağüstün, Arda Aktar, İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu, Çetin Özen ve Naci Özgüç yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile paylaşacak.
Say’ın kurucusu olduğu ve İbrahim Yazıcı’nın şefliğini üstlendiği Nâzım Hikmet Korosu’nun da dinleyicilerle ilk kez buluşacak olması büyük önem taşıyor.

Fazıl Say, Serenad Bağcan ile gerçekleştireceği 2 Eylül Yalova “Şarkılar” konserinin ardından Avrupa Turnesi’ne devam edecek.Tüm konser tarihleri ve bilgileri:

19 Ağustos 2015 D-Marin Turgutreis, Bodrum * Sait Faik
20 Ağustos 2015 Datça Açıkhava Tiyatrosu, Muğla * Piyano Resitali
25 Ağustos 2015 Çeşme Açıkhava Tiyatrosu, İzmir * Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk
26 Ağustos 2015 Ayvalık Amfitiyatro, Balıkesir * Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk
29 Ağustos 2015 Bilkent Odeon, Ankara * Nâzım Oratoryosu
30 Ağustos 2015 Bilkent Odeon, Ankara * Nâzım Oratoryosu
02 Eylül 2015 Barış Manço Açıkhava Tiyatrosu ,Yalova * Şarkılar