30.7.15

'Abluka' Venedik Film Festivali'nde yarışacak!.Emin Alper
2012 yılında ilk filmi Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali'nde Caligari Ödülü ve Asya Pasifik Film Ödülleri'nde En İyi Film ödülü olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında otuzun üzerinde ödül alan Emin Alper'in ikinci uzun metraj filmi Abluka, dünya galasını Venedik Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde gerçekleştirecek.

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un başkanlığındaki Altın Aslan jürisinde Nuri Bilge Ceylan, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz yönetmen Lynne Ramsay ve Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyor.

Emin Alper’in yazıp yönettiği Abluka’da, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi anlatılıyor.

Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur.
İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır.
Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur.


Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar.
Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir.
Kadir, kardeşi Ahmet'i çalıştığı mahallelerden birinde bulur.


Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır.
Ahmet, Kadir'in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır.
Ahmet'in mesafeli tutumu, Kadir'i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film'in yapımcığılığında Paprika Films (Fransa) ve Insgnia'nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen Abluka'nın Türkiye'de sonbaharda vizyona girmesi planlanmakta.