28.4.15

Everly / İntikam KapanıEverly (Salma Hayek) tam da evden çıkıp yeni bir hayata başlayacakken ihanete uğradığını düşünen eski sevgilisinin tuzağına düşer. 
Kapının ardında beliren kiralık katiller, mafya lideri olan sevgilisinin talimatıyla onu kapana kıstırmıştır. 

Daha önce hiç silah kullanmamış olan kadın kolay pes etmeyecek, kendisini savunmak için büyük bir savaş başlatacaktır. 
Tek amacı küçük kızı ve annesini olaya bulaştırmadan kaçmak olan Everly artık onların hayatından da sorumludur. 

Temponun bir an bile düşmediği bu kedi fare oyununda her iki taraf da çok kayıp verecektir.
Gösterdiği performansla eleştirmenlerden tam not alan Salma Hayek’in başrolünde olduğu filmin yönetmenliğini kendine has tarzı ile adından söz ettiren Joe Lynch üstleniyor.

• Everly’i yazan ve yöneten Joe Lynch’in ilk ticari filmi 2007 tarihli ‘‘Wrong Turn 2: Dead End / Korku Kapanı 2: Ölüm Çıkmazı’’ydı. Film düşük bütçesine rağmen beklentilerin çok üzerinde bir performans sergiledi.• Daha sonra ‘‘Chillerama’’, ‘‘Knights of Badassdom’’ gibi projelere imza atan Lynch, ‘‘Everly’’nin senaryosunu yazarken aklındaki tek şeyin ‘‘Die Hard’’ serisini andıracak bir film yapmak olduğunu söylüyor.• Everly, 2010 yılında daha senaryo aşamasındayken, yapımı en merakla beklenen filmler listesine giriş yaptı.

• İlk önce Kate Hudson’a önerilen rol, daha sonra Salma Hayek’in oldu.• Kariyeri boyunca ‘‘Lonely Hearts’’, ‘‘Ask The Dust’’, ‘‘Bandidas’’, ‘‘Once Upon A Time In Mexico’’, ‘‘Dogma’’, ‘‘From Dusk Till Dawn’’ ve ‘‘Desperado’’ gibi filmlerde rol alan Hayek, son olarak Adrian Brody ile beraber ‘‘The Septembers Of Shiraz’’da rol aldı.• Salma Hayek 1995 yapımı ‘‘Desperado’’dan sonra ilk defa bir filmde eline silah aldı.

• Salma Hayek, rolü için Sırp Özel Tim personelinden 20’nin üzerinde silahın kullanımı konusunda eğitim aldı.• Güzel oyuncu, ilk defa bir Uzi’yi ateşlediğinde silahın tepmesiyle yere düşünce filmi bırakmayı bile düşündü.

• Filmin çekimleri Belgrad’da gerçekleştirildi.• Everly’nin yönetmeni Lynch, Salma Hayek’in çekimin her aşamasında filme katkıda bulunduğunu ifade ederken aralarındaki işbirliği hakkından şunları söylüyor: “Senaryoyu yazarken kafamda canlandırdığım bazı sahneleri Salma, bir kadının gözünden tekrar şekillendirmeme yardımcı oldu. Hemen her sahnede karakterinin bir şeyi niye yaptığını sorgulayarak daha tutarlı bir karakter yaratmamızı sağladı.”Opera sanatçısı bir annenin ve iş adamı bir babanın çocuğu olarak Meksika’da dünyaya gelen Hayek, ‘‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’’ filmini izledikten sonra oyuncu olmaya karar verdi. 
1991 yılında Los Angeles’a taşınıp, Stella Adler’den oyunculuk eğitimi almaya başladı. 
Vasat İngilizcesi’ne ve disleksik olmasına rağmen kariyerinde hızla yükseldi. 
İlk büyük çıkışını 1995 yılında Roberto Rodrigez’in çok ses getiren aksiyonu ‘‘Desperado’’ ile yapan Hayek, kısa zamanda Hollywood yapımcılarının gözdesi oldu.‘‘From Dusk Till Down’’ filminde George Clooney ile birlikte yükselişine devam eden oyuncunun ilk klasik Hollywood yapımı Matthew Perry ile başrolleri paylaştığı ‘‘Fools Rush In’’ isimli romantik komediydi. Kariyerinde büyük yapımların yanı sıra aykırı yönetmenlerin sıra dışı filmlerine de yer veren oyuncu, Kevin Smith’in ‘‘Dogma’’, şimdilerde uncut versiyonu izlenebilen Mark Christopher’ın ‘’54’’ ve Steven Soderbergh imzalı ‘‘Traffic’’ gibi yapımlarda oyunculuk gücünü de sergiledi.
‘‘Wild Wild West’’ ve ‘‘Bandidas’’ gibi filmlerde de silahı elinden düşürmeyen Hayek, aynı zamanda yapımcılarından biri olduğu ‘‘Frida’’ ile Oscar’a aday oldu.
Everly

Yönetmen: Joe Lynch
Oyuncular: Salma Hayek, Hiroyuki Watanabe, Laura Cepeda
Senaryo: Yale Hannon
Görüntü Yönetmeni: Steve Gainer
Kurgu: Evan Schiff
Müzik: Bear McCreary
Yapımcı: Adam Ripp, Rob Paris, Luke Rıvett, Andrew Pfeffer
YapımYılı: 2014
Ülke: A.B.D.
Süre: 92 dakika
Dağıtım: Pinema
İthalat: Calinos Films


Filmin mmknmrtb notu ::

Ne başı belli, ne kıçı belli bir mevzuda, anlamsızlık ve mantıksızlık içinde debelenen bir takım çıplak kadınlar ve de gerzek erkeklerle dolu bir aksiyon..
Salma Hayek'i 'film' çekicez diye aldatmış olmalılar..
O da canla başla çalışarak, kendini öyle paralamış ki.. yazık lan!.

  1.5 / 5