1.11.14

The Disappearance of Eleanor Rigby (Them) / Aşkın Halleri


Mutlu bir evlilikleri olan Conor (James McAvoy) ve Eleanor (Jessica Chastain), kendilerini, birbirlerini anlamaya çalışan yabancılar olarak bulurlar. 

HIM ve HER olarak iki bakış açısıyla çekilen film, çiftin daha önceden bildikleri hayatı ve aşkı yeniden keşfetmelerindeki süreci subjektif bir pencereden bizlere aktarıyor. 

Aşkın inişleri ve çıkışlarının aktarıldığı The Disappearance of Eleanor Rigby’de Oscar adaylığı olan Jessica Chastain ve James McAvoy’a zengin ve yetenekli bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

Yönetmen: Ned Benson
Oyuncular: James McAvoy, Jessica Chastain, William Hurt, Viola Davis, Isabelle Huppert, Ciarán Hinds, Bill Hader
Ülke: A.B.D.
Dağıtım: M3 Film
İthalat: D Productions
Web: http://www.imdb.com/title/tt3729920/


Filmin mmknmrtb notu ::

Şurası bir gerçek ki aşk, bizzat yaşarken paha biçilemez güzellikte, ama sinemada izlemesi 'feci sıkıcı' olabilen bir aptallık hâlidir..

Bu filmde de benzer şeylere tanıklık ederiz; bitmeyen gidip gelmeler, aynı duygusal med cezirler, bir an için akıllanır gibi olup, hemen peşinden devasa bir aptallık çukuruna yeniden yuvarlanarak debelenmeler..


Bu debelenmeleri mümkün olduğu kadar gerçekçi gösterebilen, klişeleri zorlayarak, aynı konuda -birazcık da olsa- farklı şeyler söyleyebilen yapımlar, türün 'feci sıkıcı' kaderini değiştirebiliyorlar..
İşte bu film bunu mükemmel derecede olmasa da başarıyor..

O değil de, yeni evli veya 'evsiz' bir çiftin başına gelebilecek en büyük felaketi yaşayarak resmen 'dağılmış' kahramanlara sahip filmin, 'ne olursa olsun ama sıradan olmasın, mümkünse entelliğin zirvesinde dolaşsın, hatta sarf edilen her replik birer özlüsöz ağırlığında olsun' endişesini hissettirmesi hiç de hoş değil..


O da değil de, iyi oyunculuğunu burada da kanıtlayan Jessica Chastain, bir filmde de  -'solgun' güzelliğiyle kendisine pek benzettiğim- Twiggy olsa ya..
Terlik olanından değil, altmışlı yılların fenomen figürü olan, 'sıska' mankenden  bahsediyorum..


  3 / 5