24.10.14

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali


Ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez, 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin (BİFED) ödül heykelciklerini heykeltıraş Erim Bayrı tasarladı.

Ekoloji temalı heykelcikler her yıl farklı bir sanatçının elinden farklı bir doğal malzemeden tasarlanacak.

Ayrıca festival kapsamında düzenlenecek zeytin temalı panelle, zeytinlik alanların imara açılması sonucunda bölge ekolojisi ve Türkiye’nin zeytin ekonomisinin karşılacağı olumsuz etkiler de konuşulacak.

BİFED’de Dünya Prömiyerleri

22 ülkeden geniş bir katılımın gerçekleştiği BİFED’de bir çok filmin dünya, uluslararası ve ulusal prömiyerleri de yapılacak.


Yarışma filmlerinden yönetmenliğini Marianna Francese, Jaad  Gaillet’in üstlendiği “Tarlabaşı ve Ben”, Margaret Bong’un yönettiği “Weight of Salt (Tuzun Ağırlığı)”, Eduardo Chibas’ın yönetmenliğini yaptığı  “Bye, Bye, Barcelona (Bay, Bay, Barselona)”, Sinem Yılancı ve Sertan Ünver’in filmi “Oak and Scott: Pausing at High Speed (Oak ve Scott: Yüksek Hızda Duraklamak)”, Hazal Tüfekçi’nin “Babalar Grubu” ve Eda Elif Tibet’in “Hey Geçi (Hey Keçi)” filmlerinin Dünya Prömiyerleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası prömiyerini BİFED’de yapacak “Hands on: Women and Climate Change” belgeselinin yanı sıra bir çok belgesel film de Türkiye’deki ilk gösterimini Bozcaada’da yapacak.


IDFA, Berlinale, Vienale, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 filmin yarışma finalisti olarak seçildiği BİFED, Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott’un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan “The Corporation” filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.
Festivalde yarışma filmlerinin yanı sıra 30 film daha sinema severlerle buluşacak.

İmara açılan zeytinlikler panelde tartışılacak

Festivalde üzüm ve bağcılık ile zeytin temalı paneller de gerçekleştirilecek.
Üzüm ve bağcılık paneli 1 Kasım Cumartesi günü 14:30’da, zeytin paneli ise 2 Kasım Pazar günü 12:30’da Tariş Yönetim Kurulu Başkanı  Cahit Çetin, CNN Türk’te yayınlanan Para Dedektifi Programı Yapımcısı Cem Seymen, CHP’nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ile yazar ve şair Sefa Taşkın’ın da katılımıyla düzenlenecek.
Her iki panel de Zübeyde Hanım Parkı’nda yapılacak.
Böylece festival kapsamında imara açılan zeytinlik alanların geleceği tartışılırken, bu değişikliklerin bölge ekolojisine ve bölgedeki zeytin üretimine getireceği olumsuz etkiler masaya yatırılacak.BİFED’de çocuklar için özel gösterimler

Bozcaadalı çocukları festival içine çekebilmek, belgesel film sevgisini, çevre bilincini verebilmek adına festival kapsamında çocuklara özel belgesel gösterimleri yapılacak.
Bozcaada için büyük önem taşıyan, çocuk, gençlik ve çevre konularında Ada’nın en bilinen ve sevilen karakterlerinden biri, ağustos ayında kaybettiğimiz Anke Atamer adına “Anke Atamer Çocuk Filmleri Programı” hazırlandı.
Böylece Anke Atamer’in adı da festivalde yaşayacak.